O tym, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w procesie produkcji spożywczej nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Bez dbałości o zapewnienie odpowiednich warunków, produkty spożywcze mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, lecz także dla życia.
Już na etapie produkcji, w halach zakładów spożywczych konieczne jet utrzymywanie odpowiednio niskich temperatur, co jest możliwe dzięki sprawnej pracy systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Nie można zapominać również o rozmaitych urządzeniach chłodniczych, których zadaniem jest dbanie o świeżość produktów na etapie ich przechowywania.
Odpowiednio niską temperaturę muszą zachowywać także samochody-chłodnie, które transportują produkty spożywcze od producenta do sklepów. Również na magazynie, a także na terenie sklepu określonym produktom spożywczym trzeba zapewnić idealną temperaturę. Wymagają tego zwłaszcza mrożonki, które muszą być przechowywane w temperaturze minusowej.
Duże wymagania, jeśli chodzi o temperaturę ma także mięso i produkty wyrabiane z mleka, które - przechowywane w nieodpowiednich warunkach - bardzo szybko zaczynają się psuć i nie nadają się już do spożycia.
Jak więc można zauważyć z tej pobieżnej charakterystyki, wymiana ciepła i utrzymywanie temperatur na stałym, określonym poziomie w sektorze spożywczy staje się niezwykle ważne. Na każdym etapie niezbędne są sprawne urządzenia i instalacje, które będą dbały o to, by zapewniać warunki, umożliwiające sprawny przebieg procesu produkcyjnego.
Od hal produkcyjnych aż po urządzenia, w które wyposażony jest nasz dom - wszędzie możemy zauważyć zapotrzebowanie na sprawne urządzenia chłodnicze. Ich sprawność jest uzależniona od jednego, bardzo ważnego elementu. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z domową chłodziarką czy ze specjalistyczną chłodnią, którą wykorzystujemy w zakładach produkcyjnych, istotnym elementem budowy są wymienniki ciepła, które pozwalają na chłodzenie.
Wymienniki ciepła, jak sama ich nazwa wskazuje, mają za zadanie doprowadzenie do wymiany ciepła pomiędzy dwiema substancjami. Wymiana jest możliwa dzięki temu, ze obie substancje mają różne temperatury. Temperatura pierwszej jest na ogół dużo wyższa niż drugiej. W wymienniku ciepła dochodzi do wyrównania tych różnic, przez co możliwe jest bądź to ochładzanie, bądź też ogrzewanie. Wszystko w zależności od tego, jakie zadanie ma spełniać wymiennik.
Wymienniki ciepła montowane są nie tylko w profesjonalnych urządzeniach chłodniczych, lecz także w nowoczesnych systemach wentylacyjnych. Występują tu jako element rekuperatorów, a więc urządzeń, które umożliwiają odzysk ciepła. Rekuperatory są chętnie stosowane zwłaszcza w pomieszczeniach wielkopowierzchniowych, właściciele prywatni rzadko jeszcze po rekuperatory sięgają.
Rekuperatory, zwłaszcza te z płaszczowo-rurowym wymiennikiem bardzo często są wykorzystywane w branży spożywczej. Są bowiem niezawodne, umożliwiają odzysk ciepła, a także wiążą się z wieloma dodatkowymi udogodnieniami, które w przemyśle spożywczym są niezwykle istotne.
Przede wszystkim należy zauważyć, że rekuperatory rzadko ulegają zanieczyszczeniom. W sterylnych warunkach hal produkcyjnych ta cecha uznawana jest za dużą zaletę. Ich montaż jest łatwy, nie ogranicza powierzchni, można nawet zadbać o podłączenie rekuperatora bezkanałowego, dzięki czemu zaoszczędzimy na kosztach prowadzenia całej kanałowej instalacji, jak to ma miejsce w przypadku rozwiązań tradycyjnych.